Ekleyen Aktif 2012-12-20

null

NASIL KOLAY HAMİLE(GEBE) KALINIR? HAMİLE(GEBE) KALMAK İÇİN 9 İPUCU!

İlk veya üçüncü çocuk fark etmez. Hamile kalmak her zaman kolay olmayabilir. Kimi zaman bir angaryaya dönüşür.

Kolay hamile kalmak için size verdiğimiz ipuçlarını kullanın. Her şeyi denemeden vazgeçmeyin. Sizin için bir stres konusu olmasına izin vermeyin.

1-Haftada en az üç kez seks yapın

Düzenli seks hemen hamile kalmanın en iyi yoludur. Bir çok çift seks için ovulasyon tarihlerini hesaplar ve buna göre birlikte olurlar. Gebelik için ovulasyon dönemi oldukça önem taşır ancak bunu bir görev bilincinde yapmak can sıkıntısı taşıyabilir. Bundan dolayı haftada en az üç kez birlikte olun

2-Hızlı hamile kalmak için yumurtlama tahmin kiti veya doğurganlık monitörü kullanın.

Bir ovulasyon kiti sayesinde ovulasyon zamanlama tahmini yaparak hamile kalma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Yumurtlama tahmin kitleri ovulasyon öncesi LH değerlerini dalgalanma şeklinde gösterdiği için okuması oldukça kolaydır. Kafa karışıklığı yaratmaz.
Diğer bir yöntemde Clear Blue Easy adlı doğurganlık monitörünü kullanmanızdır. Biraz maliyetli olabilecek bu ölçüm tipi, LH değeriin yanı sıra diğer hormonal dalgalanmaları da kontrol ederek size en uygun hamile kalma zamanını söyleyecektir.

3-Hızlı hamilelik için ovulasyon öncesi seks

Seks için ovulasyon zamanını beklemeyin. Ovulasyon sonrası değil öncesi seksi tercih edin. Çünkü ovulasyon sonrası yumurta yaklaşık 24 saat hayatta kalırken, spermler 3-5 gün canlı kalacaktır.

4-Yumurtlama zamanını anlamak için takvim yöntemine güvenmeyin

Bir çok kadın 28 günlük adet döngülerine göre yumurtlama günlerini tahminlemeye çalışır. Ancak bu çok doğru bir yöntem değildir. Eğer bir kaç günde bir seks yapma ihtimaliniz yoksa kendi yapacağınız bu takvime güvenmeyin. Mutlaka yumurtlama tahmin kitlerini tercih edin.

5-Hamile kalmayı denemeden önce doktorunuza görünün

Bilmediğiniz ve hamile kalmanızı engelleyecek enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kistler gibi hastalıklar olabilir. Bu hastalıklar hamile kalmanızın önünde engel yaratabilir. Hamilelik kararını verdiğiniz gün doktorunuza giderek check up yaptırmanızda fayda var

6- Sigara, alkol vb. alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

Sigara, alkol, uyuşturucu, kahve gibi maddelerin hamile kalmayı, dolayısıyla doğurganlığı negatif yönde etkilediği görülmüştür. Bundan dolayı bu alışkanlıklarınızdan sonsuza kadar vazgeçmeniz de fayda var. Ayrıca sadece sizin için değil, doğmamış çocuğun sağlığı için zararları oldukça fazladır.

7-Hızlı hamile kalmak için keyifli seks yöntemlerini seçin

Bazen çiftler hamilelik konusunu ve cinsel birleşmeyi üreme fonksiyonun bir parçası olarak görürler. Cinsel olguların bir parçası olduğu unutulur. Keyifli bir seks hamile kalma ihtimalini kuvvetlendirecektir. Örnek olarak, kadının yaşadığı orgazmın rahim kasılmasını tetiklediği için sperm hareketlenmelerini pozitif yönde etkileyecektir. Erkekte orgazm ise sperm sayısında bir artış sağlayacaktır.

8-Spermi vajina içinde tutmak için değişik pozisyonlar deneyin

Misyoner pozisyonunun hamile kalmakta ne kadar yardımcı olduğu bilinmektedir. Kadının üstte olduğu pozisyonlardan kaçınmanızda yarar var. Çünkü, yer çekimi spermin dışarı sızmasına neden olacaktır. Ayrıca kalça altına yastık yerleştirmek te oldukça faydalıdır. Seks sonrası hemen yerinizden kalkmayın, spermin olabildiğince içeride kalmasına özen gösterin.

9-Asla vazgeçmeyin

Çoğu çift ‘olmuyor’ diyerek pes etmektedir. 1 sene boyunca her yolu deneyin, olmadığı taktirde doktorunuza başvurun.